Kata Goju Ryu

Seisan

kata07

(Se-San) Kata stylu Shorin Ryu, lecz wiadome jest, że korzenie Sai-san sięgają Chin. Nazwa pochodzi od imienia chińskiego mistrza Seisan (ew. Sesan lub Seishan), który żył na Okinawie około 1700 roku. W późniejszych latach w związku z ta formą pojawia się nazwisko Takahara Peichin a następnie Tode Sakugawa. Sei-San praktykowali i udoskonalali również inni wielcy mistrzowie między innymi Sokon Matsumura, Yasutsune Itosu i Chotoku Kyan.

Unikalną rzeczą jeżeli chodzi o tę formę jest fakt, że istnieją dwie zupełnie różne wersje (jedna pochodzi z Naha-Te, i ćwiczona dziś w Goju Ryu, a druga z Shuri-Te).

Podobnie jak kata Ananku, Sei-San charakteryzują obroty wokół osi ciała oraz obroty głowy i ruchy okrężne rąk i nóg. Ruchy stóp maja na celu dostanie się pomiędzy nogi przeciwnika i atak poprzez zniszczenie jego równowagi. Kata przypomina walkę w kilkoma przeciwnikami atakującymi z różnych stron.

Seisan tłumaczyć można jako „trzynaście rąk lub trzynaście bitew". Forma ta jest uważana za jedną z najstarszych form praktykowanych do dziś.

 

seisanseisan 1

Friday the 24th. Copyright © Uczniowski Klub Sportowy "SANCHIN" .